Avrupa kavruluyor: İtalya’da 16 kentte kırmızı alarm ilan edildi

Aralarında başşehir Roma’nın yanı sıra, Floransa, Bologna ve Palermo’nun da yer aldığı 16 kentte bilhassa yaşlılar, çocuklar, hastalar ve evcil hayvanların muhtemel olumsuz tesirlere karşı yakından takip edilmesi daveti yapıldı.

Başkent Roma’da hava sıcaklığının gelecek Salı günü rekor kırarak 43 dereceye ulaşması bekleniyor.

İtalya’da 4 renkli skalada en yüksek alarm düzeyi kırmızıyla temsil ediliyor. Kırmızı alarm verilen yerler dışında 9 kentte de yarın için ikinci yüksek düzey olan turuncu alarm ilan edildi.

Kırmızı alarm durumu, sıcak hava dalgası olarak da isimlendiriliyor ve “art arda 3 gün ve daha fazla süren riskli koşullar’’ olarak tanımlanıyor.

Kırmızı alarm ilan edilen kentlerde günün en sıcak saatlerinde güneşe çıkılmaması, hafif ve doğal kumaşlardan açık renkli giysiler giyilmesi, bol su ve hafif besinler tüketilmesi öneriliyor.

REKOR SICAKLIKLAR

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu hafta İtalya’nın yanı sıra İspanya, Fransa, Almanya ve Polonya üzere birçok Avrupa ülkesinde büyük bir sıcak hava dalgasının tesirli olduğunu duyurdu.

Uydular aracılığıyla kara ve deniz sıcaklıklarını ölçen ESA’ya nazaran İtalya’nın Sicilya ve Sardinya adalarında sıcaklıkların 48 dereceye ulaşması bekleniyor.

Son günlerde sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı Yunanistan’da da dün başşehir Atina’daki Akropolis arkeolojik alanı günün en sıcak saatlerinde ziyarete kapatıldı.

Avrupa’nın dışında ABD, Çin, Japonya ve Kuzey Afrika’da da sıcak hava tesirini gösteriyor.

Avrupa’da bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık olan 48.8 derecenin de aşılabileceği belirtiliyor. Bu rekor sıcaklık 11 Ağustos 2021’de Sicilya’daki Siracusa kentinde ölçülmüştü.

Son günlerde Avrupa’yı etkileyen sıcak hava dalgası, Cerberus ismi verilen bir yüksek basınç alanından (antisiklon) kaynaklanıyor. Sıcak hava dalgası ismini, İtalyan şair Dante’nin Cehennem’indeki bir canavardan alıyor.

Avrupa’daki çok sıcaklıklar, dünya çapında sıcaklık rekoru kırıldığı bir devirde yaşanıyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü geçen Pazartesi yaptığı açıklamada, ön bilgilere nazaran Temmuz’un birinci haftasının dünya çapında bugüne kadar kaydedilen en sıcak hafta olduğunu duyurmuştu. Bu rekor, kaydedilen en sıcak Haziran ayının akabinde gelmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir