BM’den Filistin açıklaması: “Derin endişe duyuyoruz”

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, bahse ait yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Guterres’in sivillere karşı her türlü şiddet ve terör aksiyonunu kınadığı, buna öldürülen 4 İsrailli ile işgal altındaki Batı Şeria’da yerleşimciler tarafından mesken, okul ve araçların ateşe verilmesinin dahil olduğu tabir edildi.

“GERGİNLİĞİ AZALTMAK HAYATİ EHEMMİYET TAŞIYOR”

Genel Sekreterin 19 Haziran’da Cenin’de İsrail ordusunun saldırısı sonucu ortalarında 2 çocuğun da bulunduğu 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği olaylardan da derin tasa duyduğu belirtilen açıklamada, “Gerginliği azaltmak ve tırmanmasını engellemek hayati değer taşıyor.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, “İşgalci güç olan İsrail, sivil halkın her türlü şiddete karşı korunmasını sağlamalı ve suçluları sorumlu tutmalı.” vurgusu yapıldı.

İsrail’in memleketler arası insancıl hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğuna dikkati çekilen açıklamada, buna orantılı güç kullanımı ve askeri operasyonlarda sivillerin korunmasına ait tedbir alınmasının dahil olduğu kaydedildi.

Açıklamada, yalnızca “anlamlı siyasi sürece dönüşün” işgali sonlandırabileceği ve bu şiddet sarmalı ve can kaybına son verebileceği belirtilirken, “Guterres, işgal altındaki Filistin topraklarında süren şiddet ve can kaybından derin telaş duyuyor.” iletisi verildi.

BÖLGEDE GERİLİM

İsrail ordusunun son günlerde işgal altındaki Batı Şeria’da baskın ve hücumlarını artırması ve çok sayıda Filistinlinin vefatına yol açması bölgede tansiyonu tırmandırıyor.

İsrail ordusu, pazartesi günü Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentine çok sayıda zırhlı aracın yanı sıra “Apache” tipi helikopterler de kullanarak akın düzenlemişti. Hücumda, 2’si çocuk 7 Filistinli ömrünü yitirmiş, en az 66 Filistinli yaralanmıştı. Çıkan çatışmalarda 7 İsrail askeri de yaralanmıştı.

Cenin’deki kanlı atağın akabinde dün Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yeri Eli’de bir akaryakıt istasyonu yakınında silahlı atak düzenlenmiş ve 4 İsrailli yerleşimci ölmüştü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Milletlerarası hukuka nazaran Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı sayılıyor.

İsrail’in Batı Şeria’daki kanlı baskınları ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava hücumlarıyla yılbaşından bu yana öldürdüğü Filistinli sayısı 175’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir