Eğitim Sen: Boğaziçi Üniversitesi’nde Eğitim-Bir-Sen’e üyelik yapıldı

Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki sendika üyeliklerine dair bir basın açıklaması yaparak, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Candan’ın yaklaşık 40 çalışanın Eğitim-Bir-Sen’e üye olmaları için yönlendirdiğini belirtti.

‘KAMPÜSÜMÜZDE NE KADAR ZAYIF OLDUKLARINI GÖSTERDİ’

Açıklamada, Anayasa’nın 51. unsurunda yer alan ‘Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz’ formundaki sözler hatırlatılarak “Yetkili sendikanın belirleneceği tarih olan 15 Mayıs yaklaşırken, mahpus cezasına husus olacak bir kabahat işleyecek kadar makus durumda olmaları, yetkileri, kişilikleri, siyasi ilişkileri dahil her aracı kullanmalarına karşın yerleşkemizde ne kadar zayıf olduklarını ve artık çok sıkıştıklarını göstermektedir” denildi.

Açıklamada, amirin baskısı ile ruhsal olarak sıkıştırılarak bir sendikaya üye olmaya zorlanmanın çalışanların onurlarını hiçe sayan bir davranış olduğu vurgulanarak şunlar belirtildi: “Üniversitemizin hem türel hem idari yapısını yıpratan bütün bu adapsız ve hukuk dışı uygulamalar, yerleşkedeki birlik ve dayanışma kültürünü, insani kıymetlerimizi de yıpratmaktadır. Atanma, misyonda yükselme, çalışma ortamı, lojman tahsisi, servis güzergahı üzere tüm düzenlemelerde çalışanların adaletli kararlar verileceğine dair inancı, kurum içi hukuka inancı zayıflatılmıştır. Yerleşkede yaşanan rastgele bir haksızlıkta mevzuyu çözecek merci genelde bulunamamaktadır. Üniversitenin idari yapısı her açıdan sarsılmıştır. Kampüsümüzü değişken, kaygan, her an her şeyin olabileceği, liyakatin zati hak getirdiği, güvenilmez bir çalışma ortamına dönüştürmek için ellerinden geleni yapmışlardır.”

15 Mayıs’ta en fazla üyeye sahip sendikanın yetkili sendika olacağı lisana getirilerek şu tabirlere yer verildi: “Kampüsümüzdeki tek sendika Eğitim Sen değildir ve belirtmek isteriz ki, tüm sendikaların faaliyet sürdürenlerine de hürmet duyuyoruz. Bununla birlikte 15 Mayıs’ta en fazla üyeye sahip sendikanın yetkili sendika olacağını ve buna en yakın sendikanın yıllardır yetkili sendika olan Eğitim Sen olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Hukuksuz ve ahlaksız bir formda, idari misyonlardan gelen güç suistimal edilerek üye sayısı şişirilmeye çalışılan yandaş sendikanın karşısında daha güçlü durmak için, tüm çalışma arkadaşlarımızı yeterlinin, doğrunun, umudun yanında durmaya, kendi gücüne güvenmeye ve Eğitim Sen’e üye olmaya çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir