İbrahim Kahveci: Muhafazakar seçmen, evlatlarının-torunlarının geleceklerini liderlik tutkusuna esir edebiliyor

Karar gazetesi müellifi İbrahim Kahveci, son 4 yılda (Kasım 2018-Kasım 2022) Türkiye’de genel fiyat artışlarının yüzde 182, besinde ise artışın yüzde 240,6 olduğunu kaydederek, “Bugün ülkemiz dayanılmaz bir bilimden kopuş yaşıyor. İktisat-para siyaseti bunun somut göstergesi. Üniversitelerimiz de bunun en somut bir öteki göstergesidir.

Yüksek katma kıymetli ihracat oranımız AK Parti öncesi yüzde 6,0 düzeylerindeyken artık bu oran bir türlü yüzde 3,0’ün üzerine çıkamıyor. Yozlaşma her yerde ve nerede ise her kurumsal yapıda kendini gösteriyor. Aslında geleceği kurmuyor, geleceğimizi yıkıyoruz. Bu yıkımı da süslü sözlerle ve büyük vaatlerle yapıyoruz” diye yazdı.

Ülkede yalnızca gelecek, kurumlar değil, birebir vakitte inançsal sistemin de yıkıldığını savunan Kahveci, “Deizmin yayılışı neden sanki? Yakın tarihimizde (80 sonrası) hiç bu kadar ağır ekonomik sorun yaşamamıştık. Buna karşın geçmişte çok daha küçük problemlere çok daha büyük reaksiyon veren muhafazakar seçmene ne oldu? Kendi geleceklerini, evlatlarının ve/veya torunlarının geleceklerini liderlik tutkusuna esir edebiliyorlar.

Açlık, yoksulluk en sert eserken tıpkı esinti iktidar yıkmaya değil iktidar kurmaya yarayabiliyor. Bu akıl nerede ve nasıl oluştu? Bu akıl ile gelecek mi kurulur yoksa yıkılan sürece bir omuz mu verilir? Parayı bulabiliriz fakat asıl bulmayacağımız şey tam da bu olsa gerek” sözlerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir