İklim değişikliğiyle mücadele için temiz enerji kurulumlarının artırılması gerekiyor

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan Dünya Güç Dönüşümü Görünümü 2023 raporuna nazaran, yenilenebilir güç kurulumlarının hızlandırılabilmesi için, fizikî altyapının sağlanması yanında, siyasetlere, düzenlemelere ve iş gücüne muhtaçlık bulunuyor.

Küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sonlandırılması için yapılacak yatırımlarda elektrifikasyon ve verimlilik uygulamaları, dönüşüm için anahtar oyuncular olarak tanımlanırken, yenilenebilir güç, pak hidrojen, sürdürülebilir biyokütle uygulamalarının tüm dallara yayılması gerekiyor.

Rapora nazaran, geçen yıl 300 gigavatlık yenilenebilir güç kapasite artışı olmasına karşın, bu ölçü iklim amaçlarının yakalanması için kâfi görülmüyor.

Enerji dönüşümünün başarılı formda uygulanabilmesi ve global sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sonlandırılması için global ölçekte 2030’a kadar yıllık 1000 gigavat düzeyinde yenilenebilir güç kurulumunun yapılması gerekiyor.

Rapora ait değerlendirmesinde IRENA Genel Yöneticisi Francesco La Camera, Paris Muahedesi’nin uygulanması için hedeflenen kapasite artışlarının daha bilimsel olarak ele alınması ve yenilenebilir enerjiyi tahlil olarak merkeze alan yaklaşımların benimsenmesi gerektiğini bildirdi.

La Camera, kapasite artışları yanında güç güvenliğini sağlama, güç maliyetlerini azaltma ve endüstriyel ölçekte yenilenebilir enerjiyi sisteme dahil etmenin kelam konusu gayeye ulaşmada değerli olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir