İstanbul’da LGBTİ+ karşıtı miting: Tepkiler çığ gibi büyüdü

LGBTİ+ tersi “Fatih’te Büyük Aile Buluşması” ismiyle düzenlenen aktifliğe katılanlar Fatih, Saraçhane Parkı’nda toplandı.

Platformun davet görüntüsünde “Dijital çağda tüm dünyayı ve ülkemizi bir virüs üzere saran LGBT propaganda ve dayatmalarına karşı ben de varım diyorsan… Çocuklarımızı, ailelerimizi ve gelecek kuşaklarımızı korumak için büyük aile buluşmamıza sen de katıl” sözleri yer aldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) da bu görüntüyü internet sitesinde kamu spotu kategorisinde yayımladı. Mitinge birçok gerici kuruluş ile cemaat ve tarikatlar dayanak verdi.

Mitingde sarıklı ve cübbeli bireyler, “Böyle saçmalık olmaz, biz buraya gitar dinlemeye mi geldik?” diyerek, müziğin kapatılmasını istedi.

Kitle düzenlenen mitingin akabinde Beyazıt meydanına yürüdü. Burada okunan manifestonun akabinde aktiflik tamamlandı.

Sosyal medyada yürüyüşe reaksiyon gösterenler #NefretYürüyüşüneHayır etiketiyle paylaşımda bulundu.

Mitingde ayrıca, Vatan Partisi Genel Lider Yardımcısı Meltem Ayvalı, TGB Genel Başkanı Dilek Çınar, Tuğçe Kazaz üzere isimler açıklama yaptı.

TEPKİLER ÇIĞ ÜZERE BÜYÜDÜ

LGBTi+ aykırısı mitinge siyasi partilerden sanatkarlara, demokratik kitle örgütünden yurttaşlara kadar çok sayıda reaksiyon bildirisi geldi.

Sanatçı Aylin Aslım, “Çocuklara tecavüz ettiler, yürüyüş yapmadınız. Çocukları öldürüp intihar dediler, yürüyüş yapmadınız. Her gün bayanlar ölüyor, yürüyüş yapmadınız. Esasen inandığınız bir prensibiniz yok ve bunu siz dahil herkes biliyor” dedi.

Mabel Matiz de, “LGBTİ+ aksisi yürüyüş ve kelam konusu kamu spotu ile ilgili herkesi LGBTİ+’larla dayanışmaya çağırıyorum. Uygar bir toplumda bu türlü bir şeyin yeri yoktur ve ayrımcılık suçtur” tabirlerine yer verdi.

Aleyna Tilki, “LGBTİ+ zıddı yürüyüş ne ya? Toplumda yarattığınız ayrımcılığın bir karması yok mu zannediyorsunuz? His ve tensel dünyalarımızın protesto edilmesi tabiata aykırı! Zihniyetler çok dehşetli..” dedi.

TTB İnsan Hakları Kolu tarafından yapılan paylaşımda, “Toplumun bir bölümünü ötekileştiren,nefret söylemi içeren aksiyon karşısında kamu otoritesinn sessizliği ve kamu kaynaklarını kullanılarak yapılan davetler toplumsal barışı tehdit etmektedir. LGBTİ+hakları insan haklarıdır. LGBTİ+lar ne yanlıştır ne yalnızdır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir