Kıyafetlerinizin renginden mi sıkıldınız? Evdeki sebze ve meyvelerden organik boya yapabilirsiniz…

Bazı boyalar çok ziyanlı unsurlar içerdiğinden başta çocuklar olmak üzere insanlara büyük ziyanlar verebilmektedir. Fakat hem ekonomik hem de sağlıklı boya elde etmek mümkündür. Üstelik bunun için ekstra bir eser almaya gerek yoktur. Konutunuzda bulunan hatta artan meyve ve sebzelerden boya elde edebilirsiniz. Üstelik yapması da son derece kolay…

Doğal boya için gereçler;

Bir tane tencere

Portakal kabukları

Pancar kabukları

Ispanak

Soğan kabukları

Kırmızı lahana

Ahududu

Yaban mersini

Limon

Böğürtlen

Boyanın yapılışı;

Öncelikle istediğiniz renge uygun artık zerzevat ve meyveleri toplayın. Bu topladığınız zerzevat ve meyveler taze olabileceği üzere bozulmuşta olabilir.

Tencereye öncelikle istenilen renge uygun zerzevat ve ya meyveler doğranarak konulur. Şayet mavi bir renk istiyorsanız kırmızı lahana, böğürtlen ve yaban mersini kullanabilirsiniz. Sarı bir renk elde etmek istiyorsanız portakal kabukları ve limon işinizi görecektir. İstenilen renge nazaran gereli olan materyaller değişiklik gösterebilmektedir.

Doğranan zerzevat ve meyvelerin üzerine tencerenin yarısı kadar su ekleyin. Eklediğiniz su zerzevat ve meyvelerin en az iki katı kadar olmalıdır. Akabinde tencere ocağa alınır ve en az 1 saat kadar kaynatılır. Kaynama süreci bittikten sonra tencere ocaktan alınır ve biraz dinlendirilir. Akabinde bir tane süzgeç yahut tülbent yardımıyla tenceredeki sıvı cam kaplara aktarılır. Süreç bu kadardır. Artık çok değerliye boya alma derdiniz kalmadı. Elde edilen bu boyaları kumaşların, kıyafetlerin ve ya istediğiniz rastgele bir şeyin üstünde deneyebilirsiniz. Renklerin daha kalıcı ve sağlam olması için sirke, tuz ve su ek edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir