Köşe yazarları böyle yazdı: Kılıçdaroğlu gitmeli

Türkiye, 28 Mayıs’ta oy kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci çeşidinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüze 52’nin üzerinde bir oy alarak tekrar seçildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,82’de kaldı.

Seçim yenilgisinin akabinde Millet İttifakı’nın atacağı adımlar kadar, Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa edip etmeyeceği de merak konusu oldu.

Köşe muharrirleri, Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet etti.

Sözcü muharriri Uğur Dündar: “Kemal Bey’in değişim isteği de dahil olmak üzere toplumun verdiği tüm bildirileri uygun okuyacağına ve gereğini yapacağına inanıyorum.”

Sözcü müellifi Necati Yanlışsız: “Koltuk kolik olamaz ‘Ben Kemal gidiyorum’ diyecektir!”

Cumhuriyet muharriri Zülal Kalkandelen: “CHP, devrim yapan parti olmaktan, CHP olmaktan vazgeçti; Kılıçdaroğlu ve grubu partiyi ortanın sağına çekti. Atatürk’ün, partisi ve Türkiye için belirlediği unsurlardan uzaklaştı; tam bağımsızlık ve kamuculuğun yerini, NATO’culuk ve neoliberal siyasetler aldı. Bunların bir bedeli olacak elbette. Vakit, Kılıçdaroğlu için geriye çekilme vaktidir.”

Yeniçağ muharriri Mehmet Faraç: “Beceriksiz takımlar bir an evvel uzaklaştırılmazsa hezimetlerin sonu gelmeyecek, bir şok da lokal seçimlerde yaşanacaktır…”

Karar müellifi Akif Beki: “Sebebi düzeltmeden sonucu düzeltemeyeceğimize nazaran, Allah yâr ve yardımcımız olsun. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir