SON DAKİKA! İstanbul’da buralardan kaçan kaçana! Yeni evde oturan kiracısına ‘çık ben oturacağım’ diyen ev sahibi bile var

Kahramanmaraş ve Hatay’da 50 binden fazla insanımızın kaybıyla sonuçlanan yıkıcı sarsıntıların akabinde herkes, oturduğu meskenin inançlı olup olmadığını sorguluyor. İstanbul’da belirli bölgelerden kaçış başladı.

Deprem yönetmeliğine uygun yapılmış ve yeni binaların kiralarına yaklaşılmıyor bile. Herkes inançlı bir konutta oturmanın sıkıntısında. Öte yandan fay çizgisine yakın ilçelerdeki eski binalar boş kaldı. Kiraya vermekte zorlanan mülk sahipleri fiyatları düşürse de deva olmadı. Pekala en çok hangi ilçelerden taşınmalar başladı?

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı Milliyet’in sorularını yanıtladı. Özelmacıklı “Deprem sonrasında tüketicilerin beklentileri ve muhtaçlıkları tekrar değişti. Bilhassa oturdukları yapıların sarsıntıya dayanıklılığını sorgulayan kiracılar ve mal sahipleri bu noktada daha yeni yapıları tercih etmeye çalışıyorlar. Son devirde eski yapılar bu eski yapılardaki çok katlı olan binalar tercih edilmiyor” dedi.

‘KİRACILARIN KONUTUNA GEÇMEK İSTEYEN MAL SAHİPLERİ VAR’

Eski yapılar beşerler tarafından da kiralama ve satın alma noktasında öncelik durumunda değil. Bu çerçevede alternatif yerleri olanlar kiracılarının konutlarından çıkmasını istiyorlar. Daha yeni yapıda meskenleri varsa kiracılarının tahliyesini isteyip kiracıların boşalttığı meskenlere geçmek isteyen mal sahipleri var.

İŞTE İSTANBUL’DA TERCİH EDİLEN İLÇELER

Ya da bilhassa zelzele sonrasında yapılmış Başakşehir’deki kimi bölgeler başta olmak üzere Anadolu Yakası’nda Çekmeköy üzere, Ümraniye üzere alanlar olmak üzere beşerler yeni yapılmış yapıları tercih ediyorlar.

‘ESKİ MESKENLER TALEP GÖRMÜYOR’

Özellikle yabancılara ait talepte azalma kelam konusu. Bu meskenler evvelden daha fazla bir halde yabancılara veriliyordu. Birtakım ilçelerde yabancılara oturma kısıtlaması nedeniyle şu an eski bölgelerdeki eski konutlar de maalesef talep görmüyor.

Müteahhitler ise eski meskenleri takip ediyorlar. Bu çeşit taşınmazları satın alıp orada yeni bir bina yaparak orada bir kentsel dönüşüm imkanı varsa bunu kıymetlendirmek istiyorlar.

‘YÜZDE 10-15 ORTASI DÜŞÜŞ VAR’

Eski dairelerde fiyat düşüşü var. Kiralıkta buna yüzde 10-15 düzeyinde diyebiliriz. Başkalarında satılıklarda ise rastgele bir formda bu hissedilmeye başlamadı. Zira satılıklarda biraz daha bekleme periyodu daha uzun olabiliyor.

Öğrencilerin gelmeye başlamasıyla nispeten ‘bu istikrara oturur mu?’ bilmiyoruz lakin barınma sorunlarının devam etmesi nedeniyle öğrenciler mümkün olduğu kadar uzaktan eğitimle süreci kıymetlendirmek istiyor.

‘FİYATLAR BİR DEVİR DAHA DÜŞÜK KALACAK’

Eski meskenlerdeki kiralık fiyatları bir periyot daha düşük seyrini sürdürecek üzere gözüküyor.

EN ÇOK HANGİ İLÇELERDE SATILIK VE KİRALIKLAR ARTIŞTA?

Eski yapı stokunun olduğu yerler diyebiliriz. Bu ilçelerin bir kısmında yeni konutlar de var lakin Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar bunlar Avrupa Yakasında daha ağır.

Nispeten de Anadolu Yakasında Maltepe, Kartal, bu tıp bölgelerde eski yapı ilanlarında artışlar var. Satılık ve kiralık ilanlarda artışlar var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir