Temizlik yaparken bu maddeleri bir araya getirirseniz sağlığınızdan olabilirsiniz…İşte bir araya gelmemesi gereken karışımlar

TEMİZLİK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN KARIŞIMLAR
Temizlik yaparken bu hususları bir ortaya getirirseniz sağlığınızdan olabilirsiniz, göz sağlığınızdan tutun, karaciğer akciğer böbrek ve daha bir çok organınıza en büyük ziyanı vermiş olursunuz.. İşte bir ortaya gelmemesi gereken unsurlar…
Deterjansız bir paklık düşünmek elbette ki imkansızdır. Halbuki paklık unsurlarının içerisinde bulunan ağır kimyasallar, sıhhatimiz için son derece tehlikelidir ve az az bile kullanılıyor olsa, uzun vadede bilhassa akciğerlerimizin sıhhati için epey ziyanlıdır. Son yıllarda şuurlu tüketicilerin de talebi ile üretilen doğal paklık hususlarını ise, kullanıcıların şahsî tercihi olduğu için her yerde bulmak pekte mümkün değil. Paklık yaparken aslında olması gereken elbette sıfır kimyasal kullanmaktır. Zira hiç bir şey sağlığımızdan daha değerli değildir ama, alışkanlıklarından vazgeçemeyenler için en azından hangi kimyasal deterjan hangisi ile kullanılmaz bunu araştırdık. Zira bu kimyasal hususların içerisinde bulunan bileşenler etkileşime geçtiğinde akla gelmeyecek ziyanları da bir ortaya getirirler.. Hastanelerin acil servisine başvuranların ortasında paklık unsurlarından zehirlenen bireylerin sayıları pekte az sayılmaz. Gelelim hangi temizlikte kullanılan unsurlarla hangisi bir ortaya getirilmez konusuna..

Çamaşır suyu ve alkol
Bu iki kimyasal unsurun kombinasyonu kloroform üretir. Ziyanları ise başta şuur kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı, göz ve cilt hasarı hudut sistemi, akciğer, karaciğer ve böbrek hasarına neden olurken, ileri derece de mevte bile yol açmaktadır.
Sirke ve oksijen
Bu iki eseri bir ortaya getirmek hiç akıl kârı değildir. Zira bu iki unsur bir ortaya gelirse yüksek konsantrasyonlarda cildi, gözleri, boğazı burnu ve ciğerleri tahriş eder, perasetik asit oluşturur.
Çamaşır suyu ve sirke
Kombinasyon kulağa güçlü bir dezenfektan olacak üzere geliyor lakin ikisi asla karıştırılmamalıdır. Düşük düzeylerde bile öksürüğe, teneffüs sıkıntılarına ve gözlerde kaşıntı, yanma, sulanmalara neden olabilen klor gazı açığa çıkar.
Çamaşır suyuna zayıf bir asit eklemek önemli kimyasal göz yanıkları ve akciğer hasarına neden olabilecek gazlar üretir.

Çamaşır suyu ve öbür deterjanlar
Cam paklığında kullanılan deterjanlar, tuvalet ve bulaşık makinesi deterjanları üzere kimyasal paklık eserlerinin çamaşır suyu ile kombinasyonu klor gazı ürettiği için asla karıştırılmamalıdır. Çok düşük oranda ya da kısa müddet bile maruz kalınmış olsa önemli teneffüs ve göz sorunlarına neden olabilmektedir
Çamaşır suyu ve amonyak
Bu iki kimyasalın kombinasyonu çok çok tehlikeli zehirli bir gaz üretir. Teneffüs sisteminizi mahveder. Zehirli ve patlayıcıdır.
Bu kadar ziyanlı ve bir ortaya gelince adeta bomba tesiri oluşturan bu hususlara karşı son derece dikkatli olmalı, adım adım da olsa bu kimyasallardan kurtulmalıyız. Unutulmamalıdır ki; hiç bir şey sağlığımızdan daha kıymetli değildir.
Aseton ve çamaşır suyu
Aseton ve çamaşır suyunu karıştırmak son derece tehlikeli olabilir. Kestirim edebileceğiniz üzere, çamaşır suyunu rastgele bir şeyle karıştırmak uygun bir fikir değildir. Bilhassa aseton ile karıştırıldığında, solumak ve temas etmek epeyce büyük sorunlara sebep olabilir. Asetonla karıştırmaktan bahsettiğimizde, kimyasal kloroform ürettiği bilinen en eski organik tepkilerden birinden bahsediyoruz ve bu da sizi dakikalar içinde bayıltabilir. Hayli toksiktir ve ayrıyeten organ hasarına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir